9 راه عالی برای نگهداری اصولی از چرم طبیعی

همه ما کم یا زیاد از وسیله های چرمی در زندگی مان استفاده می کنیم. کاربرد این وسیله ها می تواند بسیار متنوع باشد که می توان به استفاده از چرم در کیف ، کفش ، کاپشن ، مبلمان و … اشاره کرد. در مقاله ی “راه های تضمینی تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی” به شما گفتیم که چگونه می توانید این کار را انجام دهید و بتوانید چرم طبیعی خوبی بخرید.

بعد از خرید چرم ، نوبت به نگهداری آن می رسد چرا که اولا چرم یک کالای حساس می باشد و ثانیا چرم طبیعی در گذشت زمان زیباتر می شود (به همین علت چرم طبیعی کهنه گران تر است).

حال به سراغ راهکار هایی می رویم که با استفاده از آن ها شما می توانید عمر کالای چرمی تان را تا ۱۰ الی ۱۵ سال افزایش دهید و در طول همین مدت ، از زیبایی این کالای فوق العاده لذت ببرید.

پاک کردن گرد و غبار از روی وسیله های چرمی

کالای چرم طبیعی ، از پوست حیوانات به دست می آید و طبیعتا این بافت برخی ویژگی هایی مثل تنفس و رطوبت دارد. اگر که وسیله ی چرمی در معرض گرد و غبار باشد و شما بعد از هر بار استفاده اقدام به پاک کردن آن نکنید ، این وسیله رطوبت خود را از دست می دهد و باعث می شود که پس از مدتی کالای چرمی شما پوسیده شود.

به این نکته هم توجه داشته باشید که بهترین راه برای پاک کرن گرد و غبار از روی وسیله های چرمی ، استفاده از گردگیر است و استفاده از دستمال خیس توصیه نمی شود.

جلوگیری از تماس آب و رطوبت

با این که گفتیم در بافت چرم طبیعی رطوبت وجود دارد ، اما برخورد آب با وسیله ی چرمی بافت آن را در طی زمان خراب می کند. حتی در کوتاه مدت هم اگر بعد از خیس شدن کالای چرمی ، آن را با دستمال پارچه ای خشک نکنید باعث می شود که رد رسوبات آب بر روی آن نمایان شود. مخصوصا کالا هایی مثل کاپشن چرمی ، کفش چرمی و … بیشتر در معرض تماس با آب (مثل باران و …) هستند.

راه حل این است که ترجیحا بلافاصله بعد از خیس شدن وسیله ی چرمی تان آن را با دستمال پارچه ای خشک کنید.

خودداری از تماس الکل

بعد از آمدن ویروس کرونا ، الکل به یکی از کالا های پر مصرف برای ضد عفونی تبدیل شد و الان یکی از چیز هایی است که بعد از آمدن از بیرون به خانه برای ضد عفونی کرد وسایلی همچون گوشی ، کیف پول و … استفاده می کنیم.

باید این نکته را به شما بگوییم که الکل یکی از مضر ترین موادی است که می تواند به چرم آسیب بزند. برای همین اگر میخواهید که وسیله ی چرمی شما عمر زیادی داشته باشد و زیبایی خود را از دست ندهد ، از تماس الکل با آن خودداری کنید.

جلوگیری از مجاورت کالای چرمی با حرارت

یکی دیگر از عواملی که باعث خرابی چرم می شود ، حرارت است. حرارت در حالت کلی باعث می شود که رطوبت طبیعی چرم از بین برود و همچنین باعث می شود که چرم از شکل استاندارد اس خارج و بسیار بد فرم شود.

برای این که از این عامل هم جلوگیری کنید ، نباید اجازه دهید که وسیله های چرمی تان در معرض نور آفتاب ، در مجاورت بخاری یا شوفاژ و … قرار گیرد.

عدم قرار دادن وسیله ی چرمی در جاهای بدون تنفس

همانطور که گفتیم همه کالا های چرم طبیعی به دلیل این که از پوست حیوانات به دست می آیند ، خاصیت تنفس دارند. تنفس به این معنی که حفره های بسیار ریزی روی سطح چرم وجود دارد که باعث گردش هوا در داخل آن می شود.

زمانی که شما وسیله ی چرمی را در کیسه های پلاستیکی قرار می دهید و آن را محکم چفت می کنید ، باعث آسیب رسانی به چرم می شوید.

قرار دادن کالای چرمی در جای مناسب

هر وسیله ی چرمی از جمله کاپشن ، دستکش و … شکل منحصر به فرد خودشان را دارند و شما در نگهداری آن ها می بایستی که در حفظ شکل آن ها تلاش کنید.

اگر بخواهیم ساده تر بگوییم ، به عنوان مثال اگر شما یک کاپشن چرمی دارید بعد از هر بار استفاده باید با یک چوب رختی مناسب آن را در کمد لباس قرار بدید و از نگهداری آن به صورت مچاله و در گوشه کمد جدا خودداری کنید ، چرا که چرم بعد از دست دادن فرم اولیه ی خود ، به سختی دوباره به آن حالت برمیگردد.

چلوگیری از کشیده شدن وسیله ی چرمی

یکی از خصوصیات چرم این است که حالت کشسانی دارد و انعطاف پذیر است. اما این انعطاف پذیری یک آستانه تحملی دارد و اگر بیش از اندازه محصول کشیده شود ، تغییر فرم دهد به طوری که نتوانید از آن استفاده کنید.

واکس مرتب محصول

یکی از عواملی که باعث افزایش طول عمر محصولات چرمی می شود ، واکس زدن مرتب به آن است. البته که در این کار نباید زیاده روی کرد چرا که زیاده روی هم باعث آسیب رسانی به بافت چرم می شود.

همچنین این نکته را هم باید بدانید که هر چرمی بسته به نوع آن ( چرم بزی باشد یا گاوی و … ) خصوصیت های مخصوص خود را دارد که باعث می شود واکس آن ها با هم فرق کند.

جلوگیری از تماس وسایل نوک تیز با چرم

زمانی که وسایل نوک تیز مانند چاقو با سطح وسیله ی چرمی برخورد داشته باشد ، در بهترین حالت خراش هایی را روی آن ایجاد می کند. این خراش ها باعث تضعیف بافت چرم و همچنین باعث ایجاد ظاهر بد در آن می کند. البته که برخی راه ها برای حل این مشکل وجود دارد که شما می توانید در مقاله ی “چگونه خراش روی چرم را از بین ببریم” مشاهده کنید.

farhad-admin
ارسال دیدگاه