آموزش پاک کردن لکه رنگ از روی چرم

کالاهای چرمی از کیف پول گرفته تا مبل چرمی چون در موقعیت های مختلفی قرار می گیرند ، ممکن است که لک شوند.

 به عنوان مثال شما زمانی که کیف پول تان را داخل کیف لپ تاپ می گذارید و داخل آن خودکار بازی وجود داشته باشد ، پس از مدتی خواهید دید که لک های جوهر خودکار روی آن وجود دارد. یا در بیرون از خانه ممکن است کاپشن ، کفش و کیف چرمی شما در اثر بارش باران لک شود.

نکته مهم در این موقعیت ها این است که چون چرم طبیعی تنفس دارد ، در صورتی که چیزی آن را لک کرده باشد می بایستی هر چه سریع تر جهت رفع آن اقدام کرد ، در غیر این صورت لک به لایه های زیرین خواهد رسید و پاک کردن آن بسیار سخت خواهد شد.

اولین قدم : شناخت نوع چرم و مواد سازگار با آن

ما انواع چرم های مختلفی داریم که هر کدام ویژگی های خاص خودشان را دارند و استفاده از یک ماده برای یک نوع چرم خوب  و برای دیگری مخرب است.

برای این که یک لکه ای را از روی وسیله ی چرمی پاک کنید  ، اول نیاز دارید تا بدانید چه نوع چرمی در آن محصول استفاده شده است. چرم طبیعی یا مصنوعی؟ اگر طبیعی هست ، چرم بز یا چرم گاوی؟ …

دومین قدم : شناخت نوع لکه

مرحله بعدی این است که بدانیم لکی که روی وسیله ی چرمی ما ایجاد شده است ، در اثر برخورد با چه ماده ای است. آیا غذای چرب باعث لک شدن آن شده یا جوهر خودکار؟

سومین قدم : استفاده از روش های مخصوص

کلا ۵ نوع لکه عمده در وسیله های چرمی داریم :

    – لکه های چرب (غذا ، لوازم آرایشی)

    – لکه های جوهر (خودکار ، ماژیک و …)

    – لکه های لاک

    – لکه های آب (باران ، آب شیر)

    – لکه های الکل

× برای از بین بردن لکه های چرب روی وسیله ی چرمی ، اگر که لکه تازه است می توانید بلافاصله با استفاده از ماده های جذب کننده چربی مثل پودر بچه ، پودر صابون ، آرد و … استفاده نمایید. ولی اگر لکه قدیمی است ، می توانید با استفاده از مخلوط آب جوشیده شده و جوش شیرین خمیری بسازید که لکه های قدیمی چرب را از بین می برد.

× لکه جوهر از چیز هایی است که باید بلافاصله اقدام به پاک کردن آن کنید. چرا که تنفس چرم باعث می شود که جوهر به لایه های پایینی چرم نفوذ کند و از بین بردن آن تقریبا غیرممکن شود. برای این کار می بایستی که مقدار برابر الکل سفید و آب را با شامپوی بچه مخلوط کنید. سپس با استفاده از یک پارچه ی سفید تمیز ، جوهر را از روی چرم پاک کنید. مراقب باشید که اولا قبل از این که محلول را به همه جای چرم بزنید ، در قسمت کوچکی از چرم امتحان کنید تا مطمئن شوید به بافت چرم آسیب نمی رساند. دوما پارچه سفید آغشته به محلول را نباید به صورت دورانی روی چرم بکشید چرا که باعث پخش شدن جوهر می شود.

× اگر که قطرات لاک کالای چرمی شما را لک کرده است ،‌ می توانید با استفاده از مخلوط آب و استون برای از بین ردن آن استفاده کنید. مراقب باشید که اولا قبل از این که محلول را به همه جای چرم بزنید ، در قسمت کوچکی از چرم امتحان کنید تا مطمئن شوید به بافت چرم آسیب نمی رساند.

× آب هم گاهی به دلیل داشتن املاح معدنی باعث ایجاد رسوبات بر روی چرم می شود. برای پاک کردن رد آب از روی چرم می توانید آن را رد خانه بشویید. اگر که نمی دانید که چگونه این کار را انجام دهید ، پیشنهاد ما دیدن مقاله “بهترین راه های شستن چرم در خانه” است.

× شاید شما هم برای ضد عفونی کردن وسایل تان ، از الکل استفاده کنید. اما در صورتی که الکل با چرم برخورد کند ، روی آن لکه هایی ایجاد می کند که ظاهر محصول چرمی را بد می کند. برای از بین بردن این لکه ها روی وسیله ی چرمی ، می توانید آن را بشویید و یا از واکس های مخصوص آن چرم استفاده نمایید.

farhad-admin
ارسال دیدگاه